Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Ćwiczenia okolicy lędźwiowo-krzyżowej - zalecane w ostrej fazie bólowej

dr n. med. Marian Majchrzycki

Artykuł z obszaru: Przykłady strategii postępowań w schorzeniach/bólach odcinka lędźwiowego. Dotyczy ćwiczeń w ostrej fazie bólu lędźwi.

Bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowego dotyczą 80% społeczeństw krajów europejskich, najczęściej w wieku 45–60 lat. Liczba nowych przypadków w każdym roku wynosi 40% osób dorosłych. Spowodowane jest to trybem życia, małą aktywnością ruchową i utrzymywaniem statycznych pozycji ciała. Na powstawanie bólów krzyża mają wpływ długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów i ciężka praca fizyczna. Pochodzenie dysfunkcji (utraty ruchomości tkankowej) jest zazwyczaj mechaniczne i dotyczy ponad 70% przypadków.

BÓL KRZYŻA

Bóle krzyża obejmują bóle okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, okolicy kości krzyżowej i/albo okolicy pośladkowej. Miejsce odczuwania dolegliwości bólowych zwykle nie sugeruje diagnozy czy pochodzenia bólu. Ból krzyża jest tylko objawem choroby, która może się umiejscawiać w różnych tkankach, strukturach tkankowych i narządach, również odległych od kręgosłupa. Należy różnicować dolegliwości pochodzenia korzeniowego, wynikające z mechanicznego ucisku struktur nerwowych, od doleg...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Podobne materiały