Joseph Hubertus Pilates zapoczątkował ten model ćwiczeń. Jako dziecko nie cieszył się dobrym zdrowiem. Głęboko wierzył, że zdrowy tryb życia w połączeniu z aktywnością ruchową zapewni mu dobre samopoczucie. Początkowo przedstawiony model ćwiczeń trenował z tancerzami, którzy po wielogodzinnych treningach miewali liczne kontuzje. Metoda pilates koncentruje się na budowaniu świadomości ciała. To pozwala na zastosowanie ćwiczeń, które niwelują lub zmniejszają dolegliwości bólowe kręgosłupa czy stawów obwodowych. Pozycje wykonywane są płynnie i powoli, aby każdy mógł wykonać je prawidłowo. Dzięki modyfikacjom ćwiczenia metody pilates są bezpieczne dla każdego. Zajęcia prowadzone są ze skupieniem na oddechu i pracy mięśni centrum (mięśnia wielodzielnego, mięśnia poprzecznego, mięśni dna miednicy i przepony).
Pilates dla kobiet w ciąży – główne założenia
Centrum – mięśnie brzucha biorą udział w prawie wszystkich ruchach człowieka, ponadto są niezwykle ważne w utrzymaniu prawidłowej postawy. Jednak ze względu na rozwijające się dziecko i powiększający się brzuch w okresie ciąży należy się koncentrować na rozluźnianiu tego obszaru. Mięśnie dna miednicy, przepona czy mięsień wielodzielny powinny być aktywowane. Delikatne pobudzenie mięśnia poprzecznego jest możliwe poprzez napięcie mięśni dna miednicy dzięki ich powięziowym połączeniom.
Oddech – to podstawowa funkcja organizmu człowieka, mająca na celu dotlenienie organizmu i usunięcie toksyn. W metodzie pilates oddech jest niezmiernie ważny. Istotne jest, aby był kierowany do przepony, do dolnych bocznych żeber. Prawidłowa praca przepony w czasie oddechu ma ogromny wpływ na pracę przepony moczowo-płciowej – mięśnie dna miednicy.
Koncentracja – bardzo ważne, aby w czasie ćwiczeń być skupionym na wykonywanych zadaniach. Ciało i umysł powinny być zaangażowane. Dzięki powolnemu tempu jest to znacznie prostsze do wykonania.
Płynność – ważne, aby zajęcia pilates stanowiły całość. Ćwiczenia powinny być wykonywane spontanicznie, jedno po drugim. W czasie zajęć pilates dla kobiet w ciąży warto wprowadzić krótkie przerwy, aby napić się wody, co w ciąży jest szczególnie ważne.
Precyzja – każde ćwiczenie powinno być wykonane dokładnie. Zaangażowanie instruktora i dbałość o szczegóły pozwolą uczestniczkom zajęć osiągać coraz lepsze efekty pracy.
Kontrola – ćwiczenia pilates powinny być wykonywane w odpowiedni sposób. Ważne, aby kobiety w ciąży znały cel ćwiczenia. Dzięki temu osiągną lepsze efekty, co wpłynie na poprawę funkcjonowania w życiu codziennym.
Ćwiczenia w okresie ciąży są jedyne w swoim rodzaju, ponieważ ćwiczymy wtedy we dwoje! Dlatego przygotowanie instruktora oraz zaangażowanie w czasie ćwiczeń jest podwójnie ważne! Zajęcia trwają ok. 45–55 min. Rozpoczynają się krótką rozgrzewką, następnie czas poświęcony jest na ćwiczenia części głównej, na końcu stretching i relaks. Bardzo ważne, aby w czasie ćwiczeń zachować neutralne ustawienie miednicy, czyli pozycję dokładnie w połowie zakresu między maksymalnym zgięciem a wyprostem miednicy. Nieodłącznymi elementami zajęć w tym okresie są ćwiczenia oddechowe oraz aktywacja mięśni dna miednicy. Wszystkie ćwiczenia powinny być powtarzane ok. 8–10 razy i uwzględniać samopoczuc...