Stymulacja propriocepcji jest niezwykle ważnym działaniem stosowanym w fizjoterapii zarówno u pacjentów młodszych, jak i u starszych. Ćwiczenia propriocepcji wykonywane są zarówno w celach profilaktycznych oraz w schorzeniach neurologicznych czy też narządu ruchu. Stosowane są także w medycynie sportowej jako czynnik profilaktyczny zapobiegający urazom. Przedstawione ćwiczenia wpływają stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy, powodując utrwalanie łuku odruchowego. Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt należy je często powtarzać.
Ćwiczenia propriocepcji stanowią również element urozmaicający często terapię wśród najmłodszych. W rehabilitacji zarówno dzieci, jak i osób dorosłych czy starszych nowości i wzbogacanie ćwiczeń są szczególnie ważne, ponieważ pacjenci często nudzą się i nie rozumieją celowości ćwiczeń. Pracę ułatwiają przybory do propriocepcji, które są kolorowe i zachęcają do korzystania z nich oraz odwracają uwagę osób ćwiczących od ćwiczeń.
Ćwiczenia propriocepcji wywodzą się z naturalnych ruchów człowieka związanych z czynnościami życiowymi i lokomocją.
Schorzeniami neurologicznymi związanymi z zaburzeniami propriocepcji są zaburzenia równowagi związane z uszkodzeniami móżdżku, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego w postaci niedowładu lub porażenia wiotkiego. W&nbs...